Perşembe, Mart 08, 2007

MUSTAFA KEMAL'DEN DERS

Mustafa Kemal, kurulacak devletin şekli ile ilgili toplumun her kesiminden insanlarla görüşmeler yaparken sıra, mollalar, şeyhler ve din büyüğü geçinen kişilere gelir. Mustafa Kemal bunlara haber göndertip, gelecek hafta kendileriyle bu konuyu görüşeceğini ancak konuşmalarının bir temeli olarak katılacak olan herkesin Bakara suresini 288. Ayetine kadar okumalarını Rica eder.

Toplantı günü gelip çattığında, Mustafa Kemal kürsüye çıkar ve sorar:"Arkadaşlar, buraya gelmeden önce hepinizden Bakara suresini 288'e kadar okumanızı Rica etmiştim. Kimler okudu Bakara'yı 288'e kadar?"

Salondaki bütün eller istisnasız olarak bu ricayı yerine getirdiklerini belirtmek için havaya kalkar. Bunu üzerine Mustafa Kemal sözlerine devam eder:

"Beyler işte, kuracağımız devletin neden din temeline dayanamayacağının açıklaması:

Bakara yalnızca 286 ayettir."

1 yorum:

z.pelin dedi ki...

Budur işte ya.. Bu kadar net bi şekilde başka türlü gözler önüne serilemezdi ..
İnançsızdı,alkolikti diyenlere ibret olsun.. Günümüzde ki din anlayışıda bu kadar .. çok üzücü bi durum..

*Uzun yıllar hizmetinde bulunan Cemal Granda "Atatürk'ün uşağı idim" adlı kitabında şöyle diyor;

"KİMSE O'NUN GİBİ GÜZEL ALLAH DİYEMEZ.."
_Din konusunda Atatürk'ün tam anlamıyla laik olduğu söylenebilir. Kimsenin inancına karışmaz,dindar kişilere saygı gösterir,yobazlara,softalara çok kızar,din kavramının sömürülmesine izin vermezdi. Allah ve paygamber konuları, Atatürk'ün yanında tartışma konusu yapılamazdı.
_Bir gece sofra da peygamber üzerine bir konu açılmıştı. Atatürk bu konulardan sıkıldığını belli etti. Elini masaya indirerek : "Bu bahsi kapatın... Peygamberleri küçültmek isterseniz, kendinizi küçültürsünüz" dedi.
_Konuşmalarında din sorununa değindikçe ciddîleşir, âdeta kendine çeki düzen verirdi. Bu konu da düşüncesini açmazdı.
_Cumhuriyetin ilanından sonra din ve devlet işlerini birbirinden ayırınca rahat bir nefes almıştı. Laikliği çevresindekilere aşılamayı başarmıştı. Benim yanında bulunduğum süre içinde hiç namaz kılmadı. Oruç da tutmadı. Ramazanda içki içer; fakat Kadir Gecesi ağzına katresini koymazdı. Kadir geceleri sofra bile kurdurmazdı. Saygısı büyüktü. Bazen Mevlit dinlediğide olurdu. Sofrada Hafız Yaşar Bey'in Mevlidini saygıyla dinlerdi. Mevlidin Miraç bölümünde éGöklere çıktı Mustafa" denince gözleri yaşarırdı. O zaman hemen kolonya götürürdük. İnanışı samimiydi...
_Bence Allah'a inanıyordu.
_Öyle "ALLAH" derdiki yalnız kalınca, onun gibi kimse diyemez. Herkes çekilip yapayalnız kalınca gökyüzüne bakar, kendi kendine "ALLAH" derdi.
_Böyle güzel "ALLAH" diyen adam yoktur.
_Atatürk'e geri kafalı softalar,yobazlar "Dinsiz" demişlerdi. Oysa kasıtlı olarak yapılan bu yakıştırma düpedüz bir iftiradan başka bir şey olmamıştır.
_Siyonist İsrail Devleti'nin bu oyununa alet olanlar da bu ülkede az değildir. Genellikle tarikat önderleri ve kendini dindar kabul edenler her nedense otomatik olarak Atatürk düşmanı olma zorunluluğu varmış gibi gözükür ya da biz öyle algılarız,ne kadar yalnış bir durumdur.
BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ŞU GÜNLERDE ARTIK BAZI GERÇEKLERİ GÖRÜP KABUL ETMEMİZ GEREKMEZMİ?

alıntıdır; "Atatürk nasıl öldürüldü" kitabından..